Do napisanie tego krótkiego postu zabierałam się długo...
Wielu pomidorowych uprawiaczy i amatorów krzyżówek zastanawia się jak to się dzieje, że w gronie, zwłaszcza krzyżówek pomidory różnią się kształtem?
Odpowiedzi na to pytanie nasuwa mi się kilka:
1. Różne warunki wzrostu: temperatura, wilgotność powietrza, nasłonecznienie etc...
W ich wyniku, głównie na skutek zmian temperatury przy kwitnieniu, zawiązywaniu się i wzroście samych owoców.
Dodatkowo, co jest dosyć powszechne i znane zwykle pierwszy owoc czy to odmiany ustalonej czy też hybrydy ma problemy z wyglądem, jest zwykle zniekształcony. Pierwsze grono, a w głównej mierze pierwsze kwiaty rozwijają się w warunkach najbardziej niekorzystnych (mam tutaj na myśli niekorzystne warunki wzrostu rozsady począwszy od wysiewu nasion do kwitnięcia pierwszego kwiatu w pierwszym gronie). Jeśli nie usunie się tzw. "staśmionego" kwiatu wyrośnie "gargamel".
2. Niestabilność genetyczna. - pod wpływem zmian temperatury następuje u krzyżówek różna ekspresja poszczególnych genów. Temperatura może w znacznym stopniu kontrolować ekspresję genów zwłaszcza u krzyżówek
"pasiastych". Ale nie tylko...
Poniżej wszystko opisane wyżej na przykładzie krzyżówki K/141 Albenga x Copia w pokoleniu F3.
Co więcej wykazują tę odmienność również pojedyncze odmiany ustalone.
Zdarza się, że wśród owoców na jednej roślinie możemy odnaleźć aż 2-3 typów kształtów owoców.
A teraz uzupełniająco o kształtach owoców pomidora...
Wyniki badań naukowych prowadzonych nieprzerwanie od 2007 r. wskazują, że w ogóle "pomidorowej populacji" możemy sklasyfikować statystycznie (dokonujący analizy mofrometrycznej - tj. skanowania miarodajnej liczby losowo wybranych w tym wypadku owoców pomidora) 9 głównych typów kształtów owoców:
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz