środa, 24 lipca 2019

"Dehybrydyzacja" hybrydy F1 - czyli jak wyhodować pomidora "sklepowego"

Wielu z pomidorowych zapaleńców pokusiło się zapewne nie raz by wysiać nasiona zebrane z owocu pomidora zakupionego w sklepie/markecie. Celowo w tym miejscu pominęłam targowiska czy stragany, gdyż tam zwykle pojawiają się pomidory odmian ustalonych... 
Ostatnio, zwłaszcza w okresie zimowym, kiedy najbardziej tęsknimy za smakiem pachnących i dojrzałych w słońcu pomidorów trafiają do marketów przeróżne pomidory - jak się okazuje hybrydy F1. Osobiście spotkałam się z takimi hybrydami jak: Caniles F1, Adora F1 czy Sweet Marmande.


Zwykle w uprawie towarowej (a taka trafia do marketów) producenci wykorzystują hybrydy - pokolenie F1. Nie bawią się w selekcję przez kolejne pokolenia, tylko wielokrotnie wykonują stałe krzyżówki, kiedy pomidor ma oczekiwane cechy handlowe.

O ile kiedy sami hodujemy krzyżówki z własnego zapylenia krzyżowego czy np. z nasion krzyżówek Kozuli mamy choć trochę wiedzy na temat pomidorowych "rodziców" o tyle w przypadku wysiewu nasion z zakupionego pomidora tej wiedzy nie mamy.
W przypadku hybrydy Caniles F1 (producent chwali się unikalnym sercowatym kształtem, dodatkowo zimową porą smak pomidora, który po zakupie poleży i "dojdzie" jest nawet akceptowalny). W przypadku pomidora Adora F1 producent chwali się nagrodami i smakiem...

Jeśli chcielibyśmy sobie ustalić odmianę podobną do hybrydy Caniles F1, czy innych - postępujemy analogicznie jak względem każdej innej krzyżówki.


Zaczynamy od pokolenia F2, obserwujemy cechy pomidora, które najbardziej nam odpowiadają.
(tu mały wyjątek w porównaniu do "naszych" krzyżówek, oprócz wyglądu samego owocu i jego "zimowego" smaku mało wiemy!)
Kontynuujemy tę czynność przez 6-7 pokoleń, za każdym razem wybierając do dalszej uprawy pomidora o cechach zbliżonych do Caniles F1, aż w konsekwencji mamy własną odmianę "zbliżoną" wyglądem/smakiem/pokrojem czy innymi cechami które nam podpasują do Caniles F1.
"Zbliżoną" ponieważ uzyskanie rośliny (homozygoty) o cechach identycznych jak hybryda jest praktycznie niemożliwe, z uwagi na dużą liczbę genów rekombinujących ze sobą w każdym pokoleniu (rekombinuje prawie 32 tys. genów oczywiście nie wszystkie występują u każdego pomidora, a pamiętamy, że już w pokoleniu F2 dla każdego genu mamy 4 możliwości kombinacji genów)!

Znów wracamy do tabelki:
To dla przykładu już dla kilkudziesięciu genów robi się tłoczno:


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz