poniedziałek, 22 lipca 2019

Rozkład statystyczny cech i ujawnianie się cech w kolejnych pokoleniach - pokolenie F2


A teraz mały projekt, jak to na ProjektPomidor przystało...

Mamy dwie odmiany pomidora. Jedna z nich ma czerwone owoce i liście typyu ziemniaczanego, druga ma żółte owoce i regularne liście.

Cechami dominującymi są czerwone owoce i regularne liście.
Cechami recesywnymi są żółte owoce i ziemniaczane liście.
O cechach pisałam tutaj: Cechy dominujące i recesywne.

Niech naszym marzeniem stanie się wyhodowanie pomidora o ziemniaczanych liściach, który będzie obwieszony żółtymi owocami.


Ponieważ cechami dominującymi są czerwone owoce i regularne liście (owoce o takich cechach wykorzystaliśmy w naszej krzyżówce) to w pokoleniu F1 otrzymamy mieszańca (hybrydę) o czerwonych owocach i regularnych liściach, ponieważ te cechy dominują.
Zależy nam jednak na roślinie, która będzie miała żółte owoce i ziemniaczane liście. Ponieważ obydwie cechy te są cechami recesywnymi, to znaczy, że ich ujawnianie rozpocznie się w pokoleniu F2 i pokoleniach późniejszych. Zabawę w poszukiwanie wymarzonego pomidora rozpoczynamy w pokoleniu F2.

A dlaczego to dopiero początek zabawy?
Dlatego, że te cechy dopiero zaczną nam się ujawniać i nie wszystkie osobniki w pokoleniu F2 będą je miały. 

Dlaczego nie wszystkie?
Ponieważ zgodnie z wnioskami wysnutymi przez Mendla (ojca genetyki) w pokoleniu F2 tylko 1 na 4 osobniki będa miały naszą wymarzoną cechę recesywną. A my dodatkiowo próbujemy uzyskać aż dwie z tych cech na raz!

Rodzi się więc pytanie: 

Ile musimy więc posadzić roślin w pokoleniu F2, żeby takiego wymarzonego osobnika się doczekać?

W pokoleniu F2 można oczekiwać, że 1 na 4 rośliny będzie miała cechę recesywną. Jeśli próbujemy uzyskać 2 cechy recesywne, a szansa na uzyskanie każdej z tych cech to 1 na 4 to będzie nam potrzeba 16 roślin.

Wśród tych 16 roślin powinno nam się udać znaleźć roślinę zarówno o ziemniaczanych liściach jak i żółtych owocach.

Nasiona pobrane z tego wymarzonego osobnika będą stanowiły bazę do dalszej hodowli - linię hodowlaną.

W następnych pokoleniach selekcjonować już sobie możemy z tej linii konkretne cechy dodatkowe (pokrój, wysokość plonu, smak) bo te jeszcze się będa zmieniać, żółty owoc i ziemniaczany liść już nie.

Gdybyśmy chcieli uzyskać w jednym wymarzonym pomidorze 3 cechy recesywne to trzebaby posadzić 64 rośliny, 4 to 256 roślin... itd.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz