środa, 24 lipca 2019

Pokolenie F2 - rozkład cech - rekombinacja genów

Jak już pisałam w poprzednim poście W pokoleniu F1 każda para genów jest heterozygotyczna. Kiedy wysiejemy nasiona uzyskane z pomidorów pokolenia F1 otrzymamy pokolenie F2.

W POKOLENIU F2 nasze geny rozpoczynają pierwsze próby by sie od siebie oddzielić. Rekombinują.
Pojawiają się równe szanse na wniesienie zarówno genu dominującego jak i recesywnego.


Aby to wyjaśnić trochę namieszamy w naszych połówkach jajek:



W pokoleniu F2 otrzymamy więc wśród naszych pomidorowych krzaczków rozkład procentowy cech:

25% cech tylko dominujących (mieszańce homozygotyczne)
50% cech mieszańcowych (mieszańce heterozygotyczne)
25% cech tylko recesywnych (mieszańce homozygotyczne).

Ponieważ rośliny o cechach dominujących i cechach mieszańcowych wykazują znaczne podobieństwo, nie można na tym etapie (pokolenie F2) dokładnie określić, które są dalej mieszańcami, a które posiadają zestaw genów homozygotyczny.
Za to mamy pewność co do cech recesywnych, bo te cechy posiadają już tylko homozygoty (do ustalenia pierwszej nowej odmiany już coraz bliżej!)

Na tym etapie, kiedy obserwujemy już pierwsze różnice w wyglądzie poszczególnych roślin i owoców możemy zacząć skrupulatne obserwacje i notatki oraz dokumentację fotograficzną. Posłuży nam to do wyodrębnienia tzw. linii hodowlanych, które staną się podwaliną do wyhodowania odmian ustalonych - homozygot.

Jakie z tego wnioski?
Aby obserwować pełen zestaw cech w POKOLENIU F2 trzeba posadzić minimum 4 egzemplarze. Jeśli mamy szczęście wystarczy 3. A jeśli pecha troche więcej niż 4.Oczywiście zakładamy, że obserwujemy tylko jedną cechę. Jeśli interesuje nas więcej niż jedna polecam Rozkład statystyczny cech.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz