poniedziałek, 22 lipca 2019

Cechy dominujące i recesywne

Teraz będzie trochę o cechach. Jak już wcześniej pisałam, pomidory posiadają cechy dominujące, które ujawniają się tylko w pokoleniu F1 i cechy recesywne ujawniające się w pokoleniach późniejszych Geny dominujące i recesywne.



Cechy dominujące:
- liść regularny
- wzrost wysoki
- czerwony kolor miąższu
- żółta skórka owocu
- małe owoce
- owoce okrągłe.

Cechy dominujące ujawiną się w pokoleniu F1wtedy, kiedy któreś z rodziców te cechy posiadało. Tzn., jeśli skrzyżujemy ze sobą pomidora o wzroście wysokim z pomidorem samokończącym to potomstwo w pokoleniu F1 da nam tylko rośliny wysokie. Ta cecha jest dominująca.

Jeśli skrzyżujemy ze sobą dwie odmiany samokończące to cechą dominującą będzie wzrost samokończący (inaczej być nie może, skoro żadne z rodziców nie było przecież wysokie).

Podobnie kiedy krzyżujemy dwie odmiany o owocach typu beefsteak, również ta cecha ujawni nam się jako dominująca, gdyż do krzyżówki nie wykorzystaliśmy pomidora okrągłego. 
Powinniśmy pamiętać, że jeśli zależy nam juz w pokoleniu F1 na ciekawych kształtach nie używajmy do krzyżówek pomidorów okrągłych, bo te geny "wygładzą" nam każdego pomidora (inne kształty pokażą się w pokoleniach późniejszych).

Cechy recesywne - to te ujawniające jako "niespodzianka" w pokoleniu F2 lub późniejszych (nazywanych często "rozszczepieniami"), na których czasem bardziej nam zależy, są to m.in.:
- liść ziemniaczany
- wzrost samokończący
- żołty kolor miąższu
- biała, jasna, matowa skórka owocu
- duże owoce
- inny niż okrągły kształt owoców.

Cechy podane powyżej są tylko przykladowo, bowiem wiele cech np. kształt, smak, wielkość zależy nie od jednego lecz wielu genów.
Ale ponieważ na nasze potrzeby takie obrazowe rozumowanie w zupełności wystarczy, niektóre skomplikowane tematy celowo pominęłam.
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz